Obowiązujący od 1 października JPK-V7 wiążę się z koniecznością oznaczania specjalnymi kodami dostaw niektórych towarów, jak również świadczenia niektórych usług. Pod ten obowiązek podlegają również niektóre rodzaje transakcji oraz wskazane dowody sprzedaży oraz nabycia. Wciąż jednak pojawia się wiele pytań odnośnie kodów GTU, które służą do oznaczania tzw. towarów oraz usług wrażliwych.
Grupy te stanowią nowość dla przedsiębiorców, dlatego też tak często stanowi to problem. Jak się okazuje, zostały one wprowadzone w ramach uszczelnienia systemu podatkowego. Wiąże się to z tym, iż czynni podatnicy VAT wypełniając nowe JPK, będą musieli oznaczać specjalnymi kodami sprzedaż 10 rodzajów towarów, jak również usług, które zaliczają się do tych szczególnie narażonych na nadużycia. Z kolei sprzedaż wyrobów oraz świadczenie usług spoza listy nie wymaga stosowania kodów GTU.
Oznaczenia GTU są dokonywane w pliku JPK. Nie narzucono obowiązku wskazywania kodów na fakturach ani w zbiorczej informacji odnośnie sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej.
Nowy wzór JPK_VAT obowiązuje od dnia 1 października 2020 roku, a po raz pierwszy (za październik) musi być przesłany do 25 listopada 2020 r., aczkolwiek zaleca się już teraz zbierać informacje odnośnie towarów i usług oznaczonych kodem GTU.