JPK_VDEK to nowy dokument, który ma na celu ułatwić rozliczanie się podatnikom. Do czasu powstania JPK_VDEK przedsiębiorcy mieli obowiązek składać rząd dokumentów, które teraz zostały uproszczone do wyłącznie jednego. Wprowadzenie tych zmian przez Ministerstwo Finansów ma na celu ograniczenie wszelkich formalności do minimum.

Nowy plik to połączenie wcześniej obowiązujących dokumentów- JPK_V7M i JPK_V7K, czyli deklaracje VAT i JPK_VAT. Plik JPK_VDEK składa się z dwóch części- deklaracyjnej i ewidencyjnej. Dodatkowo w części ewidencyjnej wystąpiły elementy, których dotychczas nie było. Pojawia się obowiązek oznaczenia sprzedaży zaliczanych do grupy zwiększonego ryzyka wyłudzeniami VAT. Czyli sprzedaż nieruchomości, alkoholu, samochodów, tytoniu czy elektroniki. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą oznaczać dokumenty sprzedaży i zakupu, zmienia się wykazywane w pliku JPK sprzedaży paragonowej czy ewidencjonowanie.

Mimo wszystko te nowe obowiązki ewidencji mają na celu służyć głównie analizie. To właśnie dzięki nim możliwy jest lepszy dostęp dla organów podatkowych do prawidłowego raportowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *