Kadry i płace to jeden z ważniejszych działów w firmie, w której zatrudniani są pracownicy. Są dwa sposoby na to, aby zająć się obsługą kadrowo-płacową w przedsiębiorstwie.

Pierwszy to stworzenie działu personalnego w firmie. W tym celu należy zatrudnić przynajmniej jedną osobę, która posiada odpowiednie wykształcenie w tym zakresie. Większe przedsiębiorstwa stawiają na połączenie zadań twardego oraz miękkiego HR. Twardy związany jest z rekrutacją, nawiązaniem stosunku pracy wyliczaniem płac na czas. Natomiast miękki HR to zarządzanie zasobami ludzkimi, motywowanie zespołu oraz tworzenie dla pracowników planów kształcenia i rozwoju.

Drugim sposobem jest zatrudnienie firmy zewnętrznej do prowadzenia spraw kadrowo-płacowych, np. biura rachunkowego. Rozwiązanie to ma liczne zalety. Przedsiębiorca nie musi tworzyć osobnego działu w firmie, ponosić kosztów związanych z zakupem oprogramowania i wyposażenia miejsc pracy oraz szkoleniami i kursami podnoszącymi kwalifikacje zatrudnionych osób. Jeśli w firmie zatrudniona byłaby jedna osoba reprezentująca dział kadr i płac, jej choroba mogłaby spowodować opóźnienia w wypłaceniu pensji i uniemożliwienie pracownikom wybrania ważnych dokumentów. Zatem zewnętrzny dział personalny to nie tylko redukcja kosztów, ale także wygoda i oszczędność czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *