• 24 MAJA 16
  • 0

  Księgowość działalności gospodarczej

  Zakładając działalność gospodarczą, przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę formę prowadzenia księgowości. Jak wygląda księgowość działalności gospodarczej? W jaki sposób jest prowadzona?

  Księgowość działalności gospodarczej może być prowadzona różnie, wszystko zależy od formy organizacyjno-prawnej założonej firmy oraz rodzaju opodatkowania przychodów/dochodów. Osoby fizyczne działające na własny rachunek oraz spółki cywilne mają do wyboru wszystkie warianty opodatkowania takie jak:

  – karta podatkowa,
  – ryczałt ewidencjonowany,
  – podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  – pełna księgowość (księgi rachunkowe).

  Spółki handlowe nie mają tyle możliwości co wyżej wymienione osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą i spółki cywilne, ponieważ zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości.

  Zanim zdecydujemy się na formę opodatkowania musimy rozważyć kilka czynników:

  – poziom planowanych przychodów i kosztów,
  – poziom dochodu,
  – ewidencyjne obowiązki Get More Information.

  Karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany polecane są przy wysokich przychodach i niskich kosztach, natomiast w przypadku wysokich dochodów najlepiej wybrać podatek liniowy. Wybór uproszczonej księgowości niejako zwalnia nas od skomplikowanych obowiązków ewidencyjnych, inaczej jest jeśli prowadzimy księgi rachunkowe. Wtedy najczęściej zapada decyzja o współpracy z biurem rachunkowym, która zresztą okazuje się korzystna nie tylko dla dużych, ale również małych i średnich firm.

  Zostaw odpowiedź →

Leave a reply

Cancel reply