Jednoosobowa działalność gospodarcza jest jednym z najpopularniejszych sposobów prowadzenia działalności. Wynika to z faktu, iż podmiot ten jest najprostszy w prowadzeniu. Dodatkowo ma wiele zalet, założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe, jest również bardzo elastyczną formą w zawieszeniu czy likwidacji. Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej jest też znacznie tańsza i mniej skomplikowana, niż prowadzenie pełnej księgowości.

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia księgowości, a księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest tu wyjątkiem. Jest ona jednak prostsza niż w innych podmiotach. Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z Księgi Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego.

W przypadku pierwszej opcji przedsiębiorcy zobligowani są do prowadzenia ewidencji sprzedaży i wydatków działalności, natomiast w wypadku ryczałtu ewidencjonowanego polega na księgowaniu wszystkich przychodów – jednak pojawia się również obowiązek opłaty podatku od przychodu.

Dodatkowo przedsiębiorcy muszą prowadzić:
– ewidencję VAT – jeżeli są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług
– ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych – w wypadku, gdy zakup jest wyższy niż kwota przewidziana w ustawie
– ewidencję wyposażenia – jeżeli wartość przedmiotów jest wyższa niż kwota przewidziana w ustawie
– ewidencję przebiegu pojazdu – gdy samochód prywatny jest wykorzystywany w firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *