W każdym przedsiębiorstwie obok księgowości drugi bardzo ważny dział to kadry i płace. Dział ten jest istotny szczególnie dla firm, które zatrudniają pracowników.

Dział kadrowo płacowy nie zajmuje się jedynie obsługą umów o pracę, umów zlecenia i umów o dzieło. Do jego zadań należy także sporządzanie listy płac, sporządzanie dokumentów pracowniczych, dokonywanie rozliczeń podatkowych oraz pozyskiwanie pracowników np. poprzez prowadzenie rekrutacji. Zakres zadań tego działu jest bardzo szeroki jednak najważniejsza jest obsługa dokumentacji pracowniczej.

Ewidencja czasu pracy pracowników to także zdanie działu kadr i płac. Na podstawie tej ewidencji wyliczane oraz wypłacane jest wynagrodzenie dla osób pracujących w firmie. Osoby pracujące w tym dziale muszą bardzo dobrze znać przepisy prawa pracy, gdyż wszystkie dokumenty muszą zostać odpowiednio sporządzone.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają niewielką liczbę pracowników często decydują się na współpracę z biurem rachunkowym nie tylko dotyczącą prowadzenia księgowości, ale także działu kadr i płac. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ponoszą bardzo wysokich kosztów związanych z zatrudnieniem dodatkowego pracownika, który byłby odpowiedzialny za ten dział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *