Przyjęte w przedsiębiorstwie rozwiązania wpływają na wysokość zobowiązań podatkowych, a co za tym idzie na efektywność podatkową prowadzonej działalności. Dlatego coraz częściej niezbędnym elementem zarządzania firmą staje się planowanie podatkowe (optymalizacja podatkowa).

Optymalizacja podatkowa jest narzędziem służącym obniżeniu obciążeń podatkowych w myśl obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Jest to w pełni legalne rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorstwu na płacenie niższych podatków i poprawę wyniku finansowego. Zastosowane w firmie rozwiązania optymalizacyjne powinny być dopasowane do indywidualnej oceny potrzeb i wyznaczonych na tej podstawie priorytetów. Niedopasowanie działań do rozmiaru przedsiębiorstwa, wysokości jego obrotów i potrzeb optymalizacyjnych może być bardzo problematyczne dla firmy. Niektóre z niedopasowanych działań mogą skutkować dodatkowymi obciążeniami finansowymi lub w łagodniejszej wersji – utrudnieniami natury organizacyjnej.

Prawo nieustannie się zmienia, dlatego obowiązujące teraz przepisy, mogą być nieaktualne za jakiś czas. Warto zatem podczas planowania podatkowego zwrócić się po pomoc specjalisty w tej dziedzinie, np. jednego z pracowników naszego biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *