Największa zmiana w podatkach w nadchodzącym roku to fakt, iż od 2019 roku to Urząd Skarbowy rozliczy za nas PIT.

Złożenie deklaracji PIT stanie się o wiele prostsze. Od 2019 roku rozliczenie roczne przygotuje za nas Krajowa Administracja Sądowa. Podatnik kolejno będzie mógł się z danym dokumentem zapoznać na prywatnym profilu ePIT oraz go zaakceptować.

Podatnicy w terminie od 15. lutego do 30. kwietnia będą mogli dany dokument skontrolować i zaakceptować, nanieść poprawki lub całkowicie go zmodyfikować. Brak aktywności w tej kwestii będzie jednoznaczny z zaakceptowaniem jego pierwotnej wersji.

Rozliczenie podatku PIT odnosi się do podatników, którzy rozliczają się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub w formie przewidzianej dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Co ważne, nie mogą korzystać z żadnych ulg podatkowych.

Krajowa Administracja Skarbowa dane do sporządzenia rozliczeń pozyska z zeznań podatkowych z lat ubiegłych, rejestrów Szefa KAS i innych rejestrów państwowych.

Co istotne, Urząd Skarbowy przygotuje za podatników deklaracje PIT-37 i PIT-38. W przypadku deklaracji PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 podatnik swoje rozliczenie nadal będzie musiał wykonać samodzielnie w dokładnie takiej samej formie jak w latach poprzednich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *