Rozliczanie umów cywilnoprawnych to jeden coraz częstszych obowiązków przedsiębiorców z zakresu kadr i płac. Znacznie częściej zdarza się nawiązywać współpracę z pracownikami na podstawie umów cywilnoprawnych, niż umów o pracę. Dlatego też zadanie związane z ich rozliczeniem jest obowiązkiem liczniejszej grupy.

Prowadzenie rozliczenia umów cywilnoprawnych jest łatwiejsze, najczęściej z powodu nie naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne. Jedyne co przedsiębiorca musi w tym celu zrobić, to obliczyć podatek dochodowy i przelać go do Urzędu Skarbowego. Nie musi też z tego tytułu prowadzić rozliczeń z ZUS, co znacznie ułatwia prowadzenie firmy.

Niestety wadą związaną z rozliczaniem umów cywilnoprawnych jest to, że rozliczenia i ich sporządzanie następuje zdecydowanie częściej. To podwaja obowiązki przedsiębiorców. Mimo tego, że rozliczanie umów cywilnoprawnych jest łatwiejsze, wymaga posiadania niezbędnej wiedzy z zakresu prawa cywilnego. Nie zwalnia też z wszystkich obowiązków. To powoduje, że nawet tak pozornie proste czynności, z zakresu obsługi kadrowo-płacowej warto zlecić biurom rachunkowym.

Rozliczanie umów cywilnoprawnych i prowadzenie pozostałych zadań z zakresu płac i kadr to jedna z usług naszego biura. Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *