Mówi się, że jedyne, co w życiu jest pewne to śmierć i podatki. Obowiązek płacenia podatku dotyczy wszystkich bez wyjątków, zatem również spółek. Przedsiębiorcy zobowiązani są do miesięcznej bądź kwartalnej regulacji zaliczek na podatek dochodowy.

Wysokość tej należności zależy przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania oraz osiąganych przychodów. Dostępne formy opodatkowania to:
1. Zasady ogólne, czyli tak zwana skala podatkowa. Jej stawka to 18% dla dochodów w wysokości do 85 528 zł i 32% dla nadwyżki od tej kwoty.
2. Podatek liniowy polega na opłacaniu podatku w wysokości 19% dochodu. Forma ta jest szczególnie często wybierana przez firmy osiągające duże zyski.
3. Ryczałt ewidencjonowany, którego podstawą jest przychód firmy. Tak więc koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo w żadnym stopniu nie obniżą naszej należności. Stawki podatku są natomiast o wiele niższe niż w pozostałych formach podatkowych. Ich wysokość zależy jednak od branży w jakiej działa przedsiębiorstwo.

Rozliczenia w zakresie podatku dochodowego dla spółek to kwestia niezwykle istotna, w związku z czym wielu przedsiębiorców decyduje się skorzystać z usług specjalistów w tym zakresie, co okazuje się z ich strony niezwykle rozsądne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *