• 20 KWI 20
  • 0

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

  Uproszczona forma opodatkowania, jaką jest ryczałt ewidencjonowany, działa na podstawie rozliczania się przedsiębiorców z podatku od przychodu, tym samym przedsiębiorcy nie mają możliwości pomniejszenia podatku o koszty jego uzyskania.

  Aby móc korzystać z tego typu opodatkowania, przedsiębiorca powinien na początku istnienia firmy zgłosić swój wybór na pisemnym oświadczeniu.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ogranicza grono podatników uprawnionych do jego prowadzenia.

  Prowadzenie działalności w zakresie: prowadzenia aptek, udzielania pożyczek pod zastaw, wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, jak również handlu częściami do pojazdów mechanicznych wyklucza prowadzenie zryczałtowanej formy opodatkowania.

  Dodatkowo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych objęty jest limitami przychodów. Podatek w tej formie mogą opłacać jednostki nie przekraczające przychodów w wysokości 250 tys. euro, a dotyczy to przychodów z samodzielnie prowadzonej działalności , jak również sumy przychodów każdego ze wspólników działalności prowadzonej w formie spółki.

  Stawki wyznaczone przez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:
  – 20%,
  – 17%,
  – 10%,
  – 8,5%,
  – 5,5%,
  – 3%
  – i 2%, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

  Zostaw odpowiedź →

Leave a reply

Cancel reply