Uproszczona forma opodatkowania, jaką jest ryczałt ewidencjonowany, działa na podstawie rozliczania się przedsiębiorców z podatku od przychodu, tym samym przedsiębiorcy nie mają możliwości pomniejszenia podatku o koszty jego uzyskania.
Aby móc korzystać z tego typu opodatkowania, przedsiębiorca powinien na początku istnienia firmy zgłosić swój wybór na pisemnym oświadczeniu.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ogranicza grono podatników uprawnionych do jego prowadzenia.
Prowadzenie działalności w zakresie: prowadzenia aptek, udzielania pożyczek pod zastaw, wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, jak również handlu częściami do pojazdów mechanicznych wyklucza prowadzenie zryczałtowanej formy opodatkowania.
Dodatkowo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych objęty jest limitami przychodów. Podatek w tej formie mogą opłacać jednostki nie przekraczające przychodów w wysokości 250 tys. euro, a dotyczy to przychodów z samodzielnie prowadzonej działalności , jak również sumy przychodów każdego ze wspólników działalności prowadzonej w formie spółki.
Stawki wyznaczone przez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:
– 20%,
– 17%,
– 10%,
– 8,5%,
– 5,5%,
– 3%
– i 2%, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.