• 01 MAR 21
  • 0

  Skala liniowa

  Podatek liniowy to forma opodatkowania, która pozwala rozliczać podatek wprost proporcjonalnie do wielkości podstawy opodatkowania i niezależnie od wysokości dochodu jego stawka będzie niezmienna.

  Przedsiębiorca, wybierając formę opodatkowania w postaci podatku dochodowego musi w trakcie roku dokonywać wpłat zaliczek w uproszczonej formie lub poprzez miesięczne bądź kwartalne wpłaty.

  Podatek liniowy to jeden ze sposobów, w jaki nałożona zostaje należność finansowa na przedsiębiorcę i w przypadku której stała skala liniowa nałożona na podatek od dochodu wynosi 19%.

  Zaletą stosowania tej formy jest możliwość skorzystania z jednej stawki, niezależnie od zarobku przedsiębiorcy. Ta forma opodatkowania dochodu wyklucza jednak możliwość wspólnego rozliczania dochodu z małżonkiem, zastosowania ulg np. na dzieci czy Internet oraz pomniejszenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego o kwotę wolną od podatku.

  Podatkiem płaskim nie mogą rozliczać się osoby, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a także menadżerowie, pracownicy etatowi oraz renciści.

  Zostaw odpowiedź →

Leave a reply

Cancel reply