Podatek liniowy to forma opodatkowania, która pozwala rozliczać podatek wprost proporcjonalnie do wielkości podstawy opodatkowania i niezależnie od wysokości dochodu jego stawka będzie niezmienna.
Przedsiębiorca, wybierając formę opodatkowania w postaci podatku dochodowego musi w trakcie roku dokonywać wpłat zaliczek w uproszczonej formie lub poprzez miesięczne bądź kwartalne wpłaty.
Podatek liniowy to jeden ze sposobów, w jaki nałożona zostaje należność finansowa na przedsiębiorcę i w przypadku której stała skala liniowa nałożona na podatek od dochodu wynosi 19%.
Zaletą stosowania tej formy jest możliwość skorzystania z jednej stawki, niezależnie od zarobku przedsiębiorcy. Ta forma opodatkowania dochodu wyklucza jednak możliwość wspólnego rozliczania dochodu z małżonkiem, zastosowania ulg np. na dzieci czy Internet oraz pomniejszenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego o kwotę wolną od podatku.
Podatkiem płaskim nie mogą rozliczać się osoby, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a także menadżerowie, pracownicy etatowi oraz renciści.