Jeszcze do niedawna, aby prowadzić księgi rachunkowe należało dysponować certyfikatem księgowym, wydawanym przez Ministra Finansów. Od 2014 roku jednak zmieniły się przepisy w tym zakresie.

Dwa lata temu wprowadzono nowe przepisy, zgodnie z którymi czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która:

– posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, w tym: za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu czy obrotowi gospodarczemu,
– posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

W dniu wejścia w życie przepisów usługowe prowadzenia ksiąg rachunkowych stało się możliwe niemal dla każdego. Dokonano rezygnacji z kryteriów do tej pory obligatoryjnych. Nie trzeba spełniać określonych wymogów w zakresie wykształcenia czy praktyki zawodowej.

Usługowym prowadzeniem księgowości, w tym ksiąg rachunkowych profesjonalnie zajmują się biura rachunkowe, z których pomocy warto skorzystać. Świadczą one usługi zgodnie z Ustawą o rachunkowości, w myśl bieżących przepisów, uaktualnianych na bieżąco, np. na szkoleniach. Biura rachunkowe, takie jak nasze, dbają o wiedzę swoich pracowników, dlatego rozliczenia firm prowadzimy bezbłędnie i fachowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *